Czym jest coaching?

Czym jest coaching?

Coaching to bardzo popularna w wielu krajach forma interaktywnego treningu oraz procesów motywacyjnych mających na celu poprawę tempa pracy, jej jakości, a także wydajności. Coaching jest skierowany zarówno do pojedynczych osób, mogących być pracownikami firm, lub też do całych jednostek organizacyjnych.

Coaching jest stosowany najczęściej w branżach związanych z szeroko pojętym biznesem, finansami i public relations. Gdzie bardzo ważne staje się zaangażowanie w wykonywanie pracy oraz relacje interpersonalne. Coaching zazwyczaj pomaga ustabilizować pracę, sprecyzować jej cel, zoptymalizować działania oraz w skuteczny sposób wykorzystać posiadane zasoby w postaci wiedzy, umiejętności, kadr i kapitału.

Pojęcie coachingu nie jest jednak do końca jednoznaczne i obecnie najczęściej jest on definiowany jako odpowiednie przekazanie wiedzy oraz umiejętności drugiej osobie w celu osiągnięcia określonego celu lub jako odkrywanie i rozwój niedocenianych, i niewykorzystywanych zdolności, umiejętności oraz możliwości, co pomaga osobom na lepsze ich wykorzystanie w dążeniu do zamierzonego celu.

Coaching w przeciwieństwie do wielu innych form treningowych jest dobrowolny i zakłada brak jakichkolwiek działań decyzyjnych ze strony coacha. Oprócz tego nie skupia bezpośrednio na nauce w ramach danej branży. Zamiast tego coaching pomaga w samym procesie nauki, poprzez zadawanie pytań dotyczących przyszłych działań. Ponadto coaching zazwyczaj nie odbywa się w formie jednorazowych spotkać z zainteresowanymi, a jest organizowany jako kilka sesji mających na celu stopniowe rozwijanie osób.

Coach najczęściej nie jest osobą działającą w konkretniej branży. Kompetencje coacha są zazwyczaj bardzo ogólne i skupiają się na wiedzy i doświadczeniu w zakresie motywowania i nauczania. Posiadanie specjalistycznej wiedzy nie jest konieczne ze względu na to, że coach nie pełni funkcji doradczych ani nadzorczych. W roli coacha najbardziej istotne są kwalifikacje oraz doświadczenie. Jeżeli określone zadania stojące przed klientem, wykraczają poza kompetencje coacha, powinien on skierować go do odpowiednich specjalistów.

Wraz z rozwojem tej formy wspomagania człowieka, coaching wyspecjalizował się w kilka odmian, zależnie od stojącymi przed nim zadaniami:

  • Coaching personalny polega na ujawnianiu ukrytych talentów oraz umiejętności, a także na udoskonalaniu już znanych.
  • Life coaching skupia się na poprawie relacji interpersonalnych i poprawie jakości życia osobistego. Wielokrotnie przeplata się z innymi formami coachingu.
  • Coaching zawodowy związany jest z życiem zawodowym i polega na motywowaniu do wydajnej i skutecznej pracy oraz pozwala sprecyzować stojące przed klientami cele.
  • Executive coaching jest jednym z najbardziej zaawansowanych rodzajów coachingu. Pojęcie to obejmuje całość procesów związanych z udoskonalaniem kadr zarządzających przedsiębiorstwem. Jego program jest podobny zarówno do coaching biznesowego, jak i zawodowego.
  • Coaching biznesowy skupia się na podobnej tematyce co coaching zawodowy, jednak jest on skierowany głównie dla przedsiębiorców, w celu umożliwienia im rozwoju firmy, poprzez ukazywanie nieznanych dotąd możliwości.

Coaching jest istotnym elementem działania wielu przedsiębiorstw. Odpowiednio przeprowadzony może udoskonalić system pracy, podnieść morale oraz ukazać nowe możliwości stojące zarówno przed pracownikami, jak i firmą. Dlatego też skorzystanie z usług wykwalifikowanych i doświadczonych coachów może okazać się bardzo przydatne.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.