Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy (wynajęcie pracownika) polega na powierzeniu pracy pracownika innemu pracodawcy. Zgodnie z Kodeksem Pracy sytuacja taka może nastąpić tylko za pisemną zgodą pracownika, natomiast nie może mieć formy służbowego polecenia. Wówczas na mocy art. 1741 Kodeksu Pracy udzielany jest pracownikowi urlop bezpłatny w celu wykonania pracy u innego pracodawcy (urlop ten wliczony jest do stażu pracy).

Warunki wypożyczenia pracowników

Smiling Businesswoman Moving Into A New OfficePomiędzy pracodawcami zwanymi leasingobiorcą i leasingodawcą zawierane jest porozumienie, w treści którego wskazany jest okres, na jaki pracownik zostaje „wypożyczony”, rodzaj pracy, którą ma do wykonania, oraz wysokość uzyskanego wynagrodzenia. Następuje zawieszenie dotychczasowego stosunku pracy delegowanego pracownika z leasingodawcą i zawarcie nowej umowy o pracę z leasingobiorcą. Umowa ta może mieć charakter terminowy i obowiązuje przez określony czas, odpowiadający długością udzielonego urlopu bezpłatnego lub może być bezterminowa, gdy urlop został udzielony na czas nieokreślony. Do obowiązków nowego pracodawcy, wynikających z Kodeksu Pracy jest skierowanie pracownika na badanie lekarskie, wypłata wynagrodzenia oraz udzielenie urlopu wypoczynkowego za przepracowany czas.

Leasing pracowniczy określony w Kodeksie Pracy występuje sporadycznie, w wyjątkowych sytuacjach. Zasadniczo różniącym się od niego jest leasing pracowników tymczasowych wykonywany na podstawie Ustawy z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W tym przypadku, gdy pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej zajmująca się usługą outsourcingu pracowniczego, polegającą na delegowaniu pracowników tymczasowych do pracy na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Pracownicy zatrudnieni są zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej, natomiast pomiędzy agencją a zainteresowanym przedsiębiorstwem zawierana jest umowa o wydelegowanie pracowników.

Korzyści dla pracodawcy

Korzystając z tej formy firma wynajmująca otrzymuje niezbędną ilość wyszkolonych, sprawdzonych pracowników i ma pewność, że w sezonie o wzmożonej produkcji lub podczas przerwy urlopowej będzie mogła nadal bez zakłóceń prowadzić swoją działalność. Leasing daje również możliwość zatrudnienia pracowników do realizacji określonych zadań, do których etatowi pracownicy nie mają uprawnień, czy też w celu wykonania prac okazjonalnych.

Co więcej leasing pracowniczy minimalizuje koszty związane z rekrutacją pracowników i ich szkoleniem, z zarządzaniem zasobami ludzkimi, likwiduje koszty związane ze zwolnieniami lekarskimi, stwarza możliwość elastycznego dostosowania liczby pracowników do potrzeb firmy, pracodawca ponosi koszty wyłącznie za przepracowany czas pracy, wynagrodzenie płacone agencji pracy tymczasowej za pracownika wliczane jest do kosztu uzyskania przychodu. Leasing pracowniczy jest korzystnym rozwiązaniem, gdy pracodawca potrzebuje wzmocnić stałą kadrę pracowniczą dodatkowymi pracownikami, bez konieczności tworzenia nowych etatów.

Warto również zaznaczyć, że ta forma zatrudnienia nie dotyczy tylko pracowników fizycznych, coraz częściej odnosi się do specjalistów, osób z doświadczeniem (administracyjnym, finansowym, informatycznym).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.