Czym różni się umowa na czas nieokreślony i na czas określony?

Two Businesspeople Calculating Finance

Umowa o pracę najczęściej przybiera jedną z dwóch form: na czas nieokreślony oraz na czas określony. Jakie są zależności pomiędzy nimi i czym różnią się od siebie – o tym poniżej.

Umowa na czas określony

Umowa na czas określony jest umową terminową i zawiera się ją na określony z góry czas. Przepisy nie podają ani minimalnego czasu, ani maksymalnego czasu, na jaki może ona wiązać daną osobę z wybranym stanowiskiem pracy. Rozwiązanie tego rodzaju umowy najczęściej następuje wraz z upływem terminu wyznaczonego w jej treści. Nie wymaga to żadnego oświadczenia woli którejkolwiek ze stron. Zbyt długi czas, na który pracodawca zatrudnia pracownika w przypadku umowy na czas określony może być uznane za nadużycie. Wówczas podwładny może dochodzić tego w sądzie.

Umowa o pracę na czas określony stanowi tańszą formę zatrudnienia z perspektywy pracodawcy, ponieważ okres wypowiedzenia trwa tylko 2 tygodnie i często nie inwestuje on tak wiele w pracownika z umową na czas określony jak w tego z umową bezterminową (mniej szkoleń). Ponadto umowa na czas określony umożliwia elastyczne planowanie zatrudnienia w zależności od okresowości popytu na usługi i towary danej firmy.

Umowa na czas nieokreślony

Jeśli dany pracodawca zatrudnia tę samą osobę po raz trzeci, to trzecia umowa o pracę musi być już umową na czas nieokreślony. Wyjątkiem może być przypadek, kiedy między poszczególnymi umowami nastąpił chociaż jeden miesiąc przerwy w zatrudnieniu.

Ten rodzaj umowy jest korzystny dla pracodawcy, gdy zależy mu na związaniu danego pracownika z firmą, a także kiedy przyjmuje lub przejmuje od innego przedsiębiorstwa pracownika o istotnych dla firmy umiejętnościach.

Podstawowe różnice

Najważniejszą różnicą pomiędzy wyżej wymienionymi umowami o pracę jest odmienny tryb ich rozwiązywania.

Umowę na czas nieokreślony może wypowiedzieć pracownik bądź pracodawca wyłącznie po zachowaniu odpowiednich terminów. Okres wypowiedzenia zależy od czasu zatrudnienia pracownika i wynosi: 2 tygodnie (pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy), 1 miesiąc (gdy pracownik przepracował co najmniej 6 miesięcy) lub 3 miesiące (osoba zatrudniona pracowała w danej firmie przynajmniej 3 lata).

Umowa na czas określony może zostać wypowiedziana tylko wtedy, kiedy w danej umowie przewidziano taką możliwość oraz gdy zawarto ją na okres dłuższy niż 6 miesięcy. W jej treści musi znaleźć się zapis o możliwości wypowiedzenia umowy, przy czym okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Dodatkowymi atutami umowy o pracę na czas nieokreślony jest większe poczucie stabilności pracownika i możliwość starania się o kredyt mieszkaniowy.

Zgodnie z Kodeksem Pracy wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony wymaga wskazania przyczyny chęci rozwiązania tej umowy przez pracodawcę. W przypadku umowy o pracę na czas określony właściciel firmy nie ma obowiązku uzasadniać danego wypowiedzenia.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.