Formy działalności gospodarczej

Własna firma to marzenie niejednej osoby. Jednak formalności z tym związane są dość skomplikowane, szczególnie gdy zakładamy firmę ze wspólnikami. Ważne jest, by dokładnie przeanalizować wszelkie opcje i dokonać słusznego wyboru co możliwości na danym rynku. Na początki trzeba zadecydować o formie prowadzenia działalności gospodarczej.

Wpływ na to ma wiele czynników. Decyzja jest jednak bardzo ważna, bo przy dalszym rozwoju firmy będzie to ważyło na rodzaju konsekwencji związanych z prowadzeniem działalności lub bankructwie firmy. W głównej mierze dotyczy to odpowiedzialności właściciela firmy za długi przedsiębiorstwa. Najczęściej wybieraną opcją jest firma indywidualna, ale przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy nie będą generować większego przychodu. Tak więc głównym kryterium przy wyborze formy działalności jest wielkość firmy. Jednoosobowe przedsiębiorstwa mogą funkcjonować jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub jednoosobowa spółka kapitałowaFormy działalności gospodarczej.

Większe firmy mogą działać jako spółki cywilne lub spółki osobowe. W tym wypadku ważny jest kapitał zakładowy. Im jest on większy, tym większe ryzyko związane z działalnością takiej firmy, dlatego najczęściej takie inwestycje realizowane są w ramach spółek kapitałowych, które na początku wymagają sporego wkładu własnego. Spółka kapitałowa posiada osobowość prawną. Dzieli się ją na spółkę akcyjną i z ograniczoną odpowiedzialnością. Popularniejsza jest ta druga opcja, gdzie za firmę odpowiada zarząd, a nie jej właściciele. Majątek spółki jest odrębny od majtku jej właścicieli i akcjonariuszy, ale powstał z ich osobistych wkładów. Spółka całym swoim kapitałem ponosi odpowiedzialność za prowadzone działania. Zakłady pracy o największym obrocie działają w formie spółek akcyjnych. Kapitał zakładowy przy zakładaniu firmy musi wynieść minimum 100 tys. zł, a wartość akcji przedsiębiorstwa nie może być mniejsza niż 1 grosz. Statut spółki akcyjnej może być przygotowany wyłącznie w formie aktu notarialnego.
Mniejsze firmy decydują się na założenie spółki osobowej. Wyróżnia się cztery rodzaje spółek osobowych:

  • spółka jawna,
  • spółka partnerska,
  • spółka komandytowa,
  • spółka komandytowo-akcyjna.

Żadna z nich nie ma osobowości prawnej i prowadzona jest w oparciu o wkład finansowy wspólników, którzy wspólnie decydują o jej rozwoju. Natomiast w przypadku spółki cywilnej trzeba się liczyć z odpowiedzialnością finansową. Właściciel (lub właściciele) i firma mają bowiem ten sam majątek. To jednak znacząco zmniejsza koszty przy inicjowaniu działalności. Właścicielami firmy są przedsiębiorcy, którzy zawarli między sobą stosowną umowę i każdy solidarnie ponosi odpowiedzialność za działalność firmy. Spółka cywilna również nie posiada osobowości prawnej. Najmniejsze koszty generuje jednoosobowa działalność. W tym wypadku należy jedynie zarejestrować firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Niekiedy konieczne jest uiszczenie opłaty za podatek VAT. Koszty są niewielki, księgowość stosunkowo prosta, a możliwość zamknięcia firmy nie wymaga skomplikowanych procedur. Jednym zagrożeniem jest fakt, że właściciel swoim majątkiem osobistym odpowiada za powodzenie firmy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.