Inwestycja w siebie kluczem do sukcesu

Podnoszenie kwalifikacji

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

Rynek pracy jest bardzo wymagający, a czasem wręcz bezlitosny. Aby się na nim utrzymać, należy ciągle się rozwijać i inwestować w karierę. Ma to swój początek już przy wyborze studiów. Zdobywanie nowej wiedzy i poszerzanie swoich kompetencji oraz kwalifikacji zdaje się być kluczem do osiągnięcia zawodowego sukcesu. Jakich narzędzi najlepiej jest zatem używać w procesie własnego rozwoju zawodowego?

Inwestycja w karierę może budzić wiele obaw, w szczególności w dobie wielkiej niepewności na rynku pracy. Warto wziąć jednak pod uwagę to, że większość z takich inwestycji może się naprawdę nam zwrócić. Najlepiej postawić na poszerzanie swojej wiedzy, czyli edukację i zdobywanie nowych umiejętności. Motywacja i chęci do nauki są bardzo cenione przez pracodawców, a także spełnieniem wymogów obecnego rynku pracy.

W pokonywaniu kolejnych szczebli kariery na pewno będzie pomocny zdobyty tytuł naukowy. Według badań dodatkowa nauka nie tylko pozytywnie wpływa na wykonywaną pracę, ale również podnosi pozycję oraz prestiż zawodowy. Dlatego warto zdobyć przynajmniej tytuł magistra. Wykształcenie bowiem jest wciąż jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na wysokość wynagrodzenia. Dlatego warto pamiętać, iż na naukę nigdy nie jest za późno.

Certyfikaty oraz zdobyte wraz z nimi umiejętności czy uprawnienia to także bardzo wartościowa inwestycja w karierę. Jest to alternatywa dla czasochłonnych i pochłaniających więcej pieniędzy studiów podyplomowych. Ukończenie dodatkowego specjalistycznego kursu, szkolenia czy nauka języka obcego to dziś spore atuty w trakcie poszukiwania pracy, jak i w podnoszeniu kwalifikacji, a tym samym – stawaniu się bardziej pożądanym pracownikiem w firmie oraz na całym rynku pracy.

Sposobem na inwestowanie w siebie, w swoją karierę jest też założenie własnej firmy. Otwarcie własnej działalności stanowi często bardziej kuszącą i dającą większe możliwości rozwoju (także większe zyski) drogę dla specjalisty, eksperta w danej dziedzinie, który może się poszczycić szerokim doświadczeniem w danej branży.

Nie zapominajmy o tworzeniu własnego wizerunku, który jest nieodzowną częścią świata biznesu. Uczestnictwo w branżowych szkoleniach, spotkaniach i konferencjach pozwoli nam na poznanie ludzi z biznesu, a tym samym otworzy drzwi do kariery.

Powiększenie konkurencyjności na rynku pracy na pewno zapewnią nam studia kierunkowe wraz z uzyskanym tytułem naukowym, praktyczne umiejętności, dodatkowe kursy, szkolenia, znajomość języków obcych (angielski to dziś podstawa) i ciągły rozwój zawodowy. To właśnie tych narzędzi należy używać w procesie własnego rozwoju zawodowego, aby sięgać jak najwyższych szczebli w karierze.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.