Jak egzekwować długi od firm współpracujących?

Jak egzekwować długi?

fot. Nosnibor137

Nierzetelni kontrahenci są problemem coraz większej liczby wierzycieli. Brak regularnych wpłat wymagalnych należności może rodzić po stronie tych drugich problemy z płynnością finansową, a w efekcie opóźnienia w realizacji własnych zobowiązań. Wierzyciel ma jednak kilka możliwości, by wyegzekwować swoje zadłużenie.

Jeśli należności stały się wymagalne, czyli upłynął termin ich płatności, a mimo to kontrahent nie dokonał płatności, należy zacząć od wysłania do dłużnika wezwania do zapłaty. W piśmie takim trzeba wskazać numery, daty i wartości faktur, których opóźnienie dotyczy, lub ewentualnie inne dokumenty, z których wynika roszczenie. Ponadto określić łączną sumę zadłużenia, ewentualnie informację o odsetkach, a także wyznaczyć dłużnikowi termin płatności i wskazać rachunek bankowy, na który ma dokonać zapłaty.

Wezwanie należy wysłać listem poleconym, lub listem za potwierdzeniem odbioru na adres dłużnej firmy.
Jeśli wezwanie okaże się bezskuteczne, a dłużnik nadal nie płaci, wtedy firma będąca wierzycielem może skorzystać z możliwości pozasądowego załatwienia sporu jakim jest podpisanie ugody. Może wystąpić do dłużnika z propozycją zapłaty zadłużenia w ratach i wyznaczyć krótki termin do jej akceptacji i odesłania podpisanego egzemplarza. Ugoda wymaga oczywiście woli obu stron, jednakże nawet jeśli nie będzie przez dłużnika realizowana, ale zostanie odesłana wraz z podpisem, to będzie silnym argumentem w rękach wierzyciela na wypadek procesu sądowego, a także znacznie go przyspieszy. Warto więc zawsze przed wstąpieniem na drogę sądową rozważyć taką formę rozwiązania sporu.

Inną możliwością, z której można skorzystać przed wytoczeniem powództwa jest skorzystanie z usług firmy windykacyjnej. Na podstawie zawartej z windykatorem umowy firma – wierzyciel dokonuje cesji wierzytelności na firmę windykacyjną. Ta następnie podejmuje odpowiednie czynności w celu windykacji należności, tj. wezwania listowe i telefoniczne, ustalenia z dłużnikiem co do sposobu zapłaty, a także na życzenie klienta wstąpienie na drogę sądową.

Z tego prawa można skorzystać oczywiście z pominięciem windykatora. Każda firma może złożyć pozew w swoim imieniu lub zatrudnić w tym celu pełnomocnika, który odtąd przejmie na siebie wszystkie działania związane z toczącym się postępowaniem. Jednakże jeśli wierzyciel nie chce korzystać z pomocy prawnika, powinien złożyć pozew o zapłatę w sądzie właściwym ze względu na siedzibę dłużnika, lub ze względu na miejsce wykonania zobowiązania określonego w umowie lub wynikającego z charakteru świadczenia. Do pozwu należy załączyć wszystkie dokumenty, które potwierdzą istnienie zaległości, wraz z potwierdzeniem nadania i kopią wezwania do zapłaty i ugodą, o ile została zawarta.

Po wydaniu przez sąd orzeczenia w sprawie (wyroku bądź nakazu zapłaty), wierzyciel powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności. Posiadając już prawomocne, wykonalne orzeczenie, jeśli dłużnik nadal uchyla się od zapłaty, należy przesłać je wraz z wnioskiem egzekucyjnym do komornika sądowego.

Wybór komornika może być dowolny, chyba że wierzyciel żąda przeprowadzenia egzekucji również z nieruchomości dłużnika, wtedy właściwym będzie komornik okręgu, w którym położona jest dana nieruchomość. Jednakże warto wybrać komornika działającego na obszarze właściwości, na którym znajduje się siedziba lub ośrodek życia czy prowadzenia interesów dłużnika, ponieważ wtedy komornik przeprowadzi czynności również w tych miejscach, szukając ruchomości mogących być przedmiotem egzekucji. W toku postępowania komornik dokonuje czynności, których celem jest ustalenie majątku dłużnika i zaspokojenie roszczeń wierzyciela. Warto pamiętać, że jeśli nierzetelnym kontrahentem jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wtedy za zobowiązania swojej firmy odpowiada również prywatnym majątkiem.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.