Konstytucja Biznesu 2018

Ayzek/bigstockphoto.com

W listopadzie 2017 roku na posiedzeniu Rząd  przyjął pakiet 5 ustaw nazywanych Konstytucją Biznesu. Prace nad pakietem rozpoczęły się jeszcze w czasach koalicji PO-PSL – od początku pilotował je wiceminister Mariusz Haładyj.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakładał m.in 6-miesięczną ,,ulgę na start”, brak konieczności rejestracji działalności o niewielkich przychodach, a także likwidację numeru REGON. Zgodnie z informacją podaną wówczas przepisy miały wejść w życie na początku marca 2018 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących ,,ulgi na start”.

Konstytucja Biznesu ma zastąpić obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która dzisiaj jest centralnym aktem prawa gospodarczego. Głównym założeniem nowego prawa ma być „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.

Przyjęte zostały wówczas ustawy: Prawo przedsiębiorców, Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

We wtorek 6 marca Sejm przyjął ostatnie poprawki do pakietu pięciu ustaw. Większość ma charakter legislacyjny i doprecyzowujący.

Poprawki przewidują m.in. to, że większość rozwiązań Konstytucji Biznesu wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia, a nie 1 marca br., jak chciał pierwotnie Sejm.

Jedna z najważniejszych poprawek do Prawa przedsiębiorców stanowi, że urząd ma wzywać przedsiębiorcę do usunięcia braków przy interpretacji. Dzięki temu przedsiębiorca ma szansę na skompletowanie poprawnego wniosku w tym samym postępowaniu.

Inne poprawki zakładają, że w przypadku zmiany interpretacji indywidualnej właściwy organ albo właściwa państwowa jednostka organizacyjna niezwłocznie zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej zmienioną interpretację indywidualną, z zamieszczeniem adnotacji o przyczynie zmiany.

Poprawka do ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców przewiduje, że określając siedzibę biura Rzecznika, „minister będzie brał pod uwagę konieczność zapewnienia efektywnej realizacji zadań Rzecznika oraz będzie kierował się potrzebą dekoncentracji”. Dzięki temu Minister będzie mógł ustalić siedzibę biura Rzecznika także poza Warszawą. Kolejna poprawka do tej ustawy zakłada, że zadaniem Rzecznika będzie opiniowanie projektów aktów normatywnych, „również w zakresie zasad podejmowania lub zakończenia działalności gospodarczej na terytorium RP”.

Do ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP Senat zasugerował poprawkę, która umożliwia wykonywanie działalności gospodarczej przez członków rodzin osób zagranicznych przebywających na terytorium Polski, na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, czyli na takiej samej zasadzie, jak te osoby.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.