SIM – Speed Intuition Management

Speed Intuition Management

Zarządzanie personelem zawsze jest dla menedżerów niemałym wyzwaniem. Niezależnie od przedmiotu działalności firmy, wymaga ono umiejętności, doświadczenia oraz wiedzy na temat określonych technik pomagających zapanować na ludźmi. Systemów kierowania zespołem jest bardzo dużo. Wśród nich jednak szczególną uwagę przyciąga Speed Intuition Management.

Speed Intuition Management to system zarządzania personelem, który znacznie odbiega od innych. Jego najciekawszymi cechami jest brak sztywno ustalonych godzin pracy, opłacone posiłki oraz inne formy świadczeń, a także istotny wpływ pracowników na wysokość pensji.

Idea Speed Intuition Management

Speed Intuition Management jest systemem, który można wprowadzić jedynie w firmie posiadającej płaską strukturę. Oznacza to, że zaadaptowanie go do silnie zhierarchizowanych przedsiębiorstw jest niemożliwe. Zbyt duża ilość osób zarządzających może doprowadzić do niekorzystnego wydłużenia czasu podjęcia działań decyzyjnych, co kłóci się z ideą Speed Intuition Management i uniemożliwia jej wprowadzenie. Oprócz tego klasyczny system hierarchii dzieli pracowników na dwie główne grupy – zarządzających i zarządzanych. Co powoduje zarówno nierówny podział kompetencji jak i zarobków. Firmy o płaskiej strukturze, posiadające ograniczoną ilość stanowisk nadrzędnych, znacznie łatwiej mogą rozdysponować pieniądze w równy sposób pomiędzy pracownikami, generującymi zyski. Płaska struktura zapewnia pracownikowi wynagrodzenie zależne od jego działań na rzecz firmy, a nie zależne od zajmowanego stanowiska. Sprawia to, że wydajność pracy jest w takim przypadku znacznie wyższa niż w klasycznym modelu.

Kolejną ideą organizacji SIM jest traktowanie podległych pracowników jako współpracowników. W znaczy sposób zwiększa to morale oraz eliminuje niepożądane zjawiska występujące w pracy, takie jak zazdrość i zawiść spowodowane nierównym traktowaniem oraz poczuciem władzy. Dużym ułatwieniem w budowaniu płaskich struktur może być także finansowanie świadczeń dla pracowników np.: śniadań lub obiadów.

Pomimo znacznych udogodnień względem pracowników, w płaskiej strukturze organizacyjnej, będącej fundamentem SIM, pracownicy muszą także spełnić większe wymagania. Brak organu nadzorczego wymaga od nich większej odpowiedzialności oraz umiejętności organizacji pracy. Lider grupy pracowników, także musi wykazywać się większą wiedzą oraz doświadczeniem niż osoba na tradycyjnym stanowisku kierowniczym. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością zarządzania większym personelem. W przeciwieństwie do kierownika, lider musi także posiadać silną osobowość oraz charyzmę oraz być przekonywujący, ponieważ właśnie te cechy zapewniają mu wpływ na pracowników, podczas gdy kierownik osiąga to poprzez samo zajmowanie wyższego stanowiska. Lider musi także dzielić zadania wśród pracowników, jednocześnie zachowując także ich swobodę działania oraz decyzyjność.

Speed Intuition Management jest na razie stosunkowo mało rozpowszechnionym, w naszym kraju, systemem organizacji pracy, jednak firmy które go wprowadzają, bardzo rzadko wracają do klasycznych rozwiązań. Sprawia to, że SIM jest kuszącym systemem dla wielu przedsiębiorstw zaczynających biznes.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.