Uszczelnienie zakazu handlu

handel w niedziele

Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do niedzielnych zakupów w Żabce. Niektóre sklepy były otwarte w tym dniu, wykorzystując lukę w prawie związaną działalnością pocztową. Z czasem z takiego rozwiązania zaczęły korzystać też duże sieci. Aby zapanować nad zjawiskiem, sejm zdecydował się uszczelnić zasady handlu. Przegłosowana nowelizacja usunie wspomnianą furtkę z niedzielnego ograniczenia handlu. W jakie sklepy konkretnie uderzy zmiana i czy handel w niedzielę zostanie w ogóle wyeliminowany?

Duże sieci handlowe muszą zmienić strategię

Zaczęło się od Żabki, ale inne sieciówki także szybko skorzystały z możliwości bycia placówką pocztową. Co ciekawe, zdaniem Żabki sklepy są otwarte, ponieważ za ladą stoją sami właściciele, franczyzobiorcy. Tylko część jest otwarta, ponieważ świadczy usługi pocztowe.

Obecnie w niedziele niehandlowe sklepy otwiera około 20 sieci. Oprócz Żabki z furtki korzystają takie marki jak osiedlowe ABC, Carrefour Express, Euro Sklep, Stokrotka czy Groszek. A także supermarkety, dyskonty czy markety budowlane. Możemy z łatwością zrobić niedzielne zakupy w Biedronce, Kauflandzie czy Polomarkecie. Większość sklepów robi to właśnie, udając placówki pocztowe. Dlatego, gdy zmieni się prawo, właściciele sieci będą musieli znaleźć inne rozwiązanie albo zrezygnować z działania w niedziele.

Obecnie sprzedaż jest możliwa dzięki podpisywaniu umów na świadczenie pocztowych usług. Są one zawierane na przykład z InPostem czy Pocztą Polską. Mimo zapowiedzi zakazu kolejne marki decydują się pójść za konkurencją, ponieważ nie chcą stracić klientów. Do końca roku będziemy mogli robić zakupy na przykład w niektórych sklepach Aldi czy Auchan. Sieciom, które otworzą swoje placówki, zależy zapewne na poprawie wyników w 2021, jeszcze przed zmianą. To strategiczne podejście. Ostatni kwartał posiada przecież bardzo mocne okazje zakupowe związane z końcówką roku i świętami.

Co i kiedy zmieni się konkretnie

Kiedy nastąpi uszczelnienie zasad handlu? Zmiany zaczną obowiązywać najwcześniej na początku 2022 roku. Nowelizacja była zapowiadana już od kilku miesięcy, nie stanowi to więc zaskoczenia. Ustawa ograniczająca niedzielny handel została przyjęta większością podczas głosowania 17 września 2021.

Gdy nowe prawo wejdzie w życie, w niedzielę będą mogły działać wyłącznie te placówki pocztowe, które są w stanie wykazać, że rzeczywiście świadczą głównie usługi tego typu. Sprowadza się to do konkretów – przychody pochodzące z usług pocztowych muszą wynosić ponad 50% całości obrotów placówki. W przypadku wielu otwartych obecnie sklepów będzie to wynik niemożliwy do osiągnięcia. Wartość takich usług to zaledwie ułamek obrotów.

Przeprowadzone w lipcu przez CBRE badanie wykazało, że za możliwością robienia zakupów każdego dnia tygodnia jest aż 55% osób. Wygląda jednak na to, że, wbrew nadziejom Polaków, zakaz handlu w niedzielę będzie zaostrzany. Na zmianach mogą skorzystać małe osiedlowe sklepy, gdzie za ladą stoją właściciele. A także część lokali Żabki, które też tak działają.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.