Zmiany w kodeksie pracy dotyczące kobiet

ginasanders/bigstockphoto.com

ginasanders/bigstockphoto.com

W maju bieżącego roku Sejm jednogłośnie przyjął zmiany w kodeksie pracy, które precyzują zasady ochrony praw pracowniczych kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. 412 posłów głosowało za wprowadzeniem nowych przepisów.


Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym kobiet nie można było zatrudniać do pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych. Wykaz takich prac został określony przez Radę Ministrów na mocy wydanego rozporządzenia. Jednak do takich regulacji zastrzeżenia miała Komisja Europejska, uznając go za dyskryminujący, ponieważ nie dotyczył wyłącznie kobiet w ciąży i karmiących, ale odnosił się do wszystkich kobiet.

Zapis został więc doprecyzowany i odtąd dotyczył będzie wyłącznie ciężarnych i karmiących piersią pracujących mam. Nowelizacja wskazuje, że nie będą one mogły wykonywać prac niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia albo uciążliwych, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ich lub dziecka, na przebieg ciąży lub okres karmienia.

Zgodnie z nowelizacją Rada Ministrów zyskała prawo do wydania rozporządzenia z wykazem zakazanych prac. Na pewno znajdą się wśród nich prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy ciężkimi warunkami wykonywania pracy. Rada Ministrów może wydać podobne rozporządzenia dotyczące kobiet zatrudnianych w wojsku. Wiąże się to z koniecznością wprowadzenia zmian także w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej i ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Dodatkowe uprawnienia, jakie przysługują kobietom karmiącym w pracy, to prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie, jeśli czas pracy wynosi 6 godziny lub więcej. Jeśli jest krótszy, pracownica ma prawo do jednej przerwy, jeśli natomiast karmi więcej niż jedno dziecko, wtedy długość przerwy wydłuża się do 45 minut.

Kobieta w ciąży natomiast nie może zostać delegowana do pracy poza stałe miejsce pracy, pracować w systemie przerywanego czasu pracy oraz po godzinach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.