Jak ocenić efektywność inwestycji?

Ocena efektywności inwestycji

fot. Radoslaw Ziemniewicz/bigstockphoto.com

Ocenę efektywności inwestycji biznesowej sprowadza się do oszacowania przewidywanej rentowności sprzedaży, będącej wynikiem zrealizowania planowanej inwestycji, czyli do jej opłacalności. Głównym celem każdej inwestycji jest zwiększenie wartości rynkowej firmy oraz utrzymanie płynności finansowej. Zanim zatem podejmie się jakiekolwiek działania biznesowe, powinno się dokonać oceny efektywności inwestycji. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.

Głównym czynnikiem, który określa wartość każdej firmy jest wielkość aktualnych oraz przyszłych dochodów danego przedsiębiorstwa. Można to uczynić poprzez m.in. inwestowanie, czyli działanie mające na celu powiększenie majątku właścicieli firmy. Jednak zanim do tego dojdzie, należy dokonać oceny efektywności inwestycji biznesowej.

Oceny efektywności inwestycji można dokonać z różnych punktów widzenia:

  • ekonomicznego (mierzenie relacji efektów z eksploatacji wybranej inwestycji i poniesionych nakładów inwestycyjnych),
  • społecznego (stosunek relacji nakładów pieniężnych oraz niepieniężnych do efektów pieniężnych i niepieniężnych z eksploatacji inwestycji),
  • a także technicznego (porównanie wydajności technicznej danego urządzenia bądź technologii z dotąd stosowanymi).

Najpełniejszą ocenę efektywności inwestycji ujmuje rachunek polegający na analizie opłacalności, uwzględniający aspekty społeczne i techniczne danego przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Podstawowym narzędziem, które umożliwia podjęcie decyzji, gdzie oraz jak opłaca się inwestować, jest rachunek efektywności inwestycji. Oparty jest on na analizie opłacalności i dzięki niemu inwestor może ustalić czy warto angażować posiadane środki, by zrealizować analizowane przedsięwzięcie. Rachunek ekonomiczny pomaga przedsiębiorcom dokonywać optymalnego wyboru w zakresie celu, ilości i struktury środków, które są niezbędne do jego realizacji. Skupia się on na identyfikacji efektów i nakładów, określeniu skali oraz miejsca ich występowania. Objęte są nim następujące efekty: wycena efektów i nakładów, włączenie do analizy czasu (efekt oraz nakład w czasie), określenie skali, a także zakresu efektów niewymiernych oraz ustalenie czy i jakie korzyści netto może przynieść dana inwestycja. Kolejnymi etapami w rachunku efektywności inwestycji są: dokładne określenie przychodów z realizacji projektu, oszacowanie wydatków inwestycyjnych oraz kosztów eksploatacji, a na koniec zestawienie przewidywanych przychodów z wydatkami (ustalenie czy oraz na ile inwestycja jest opłacalna). Do instrumentów służących do dokonywania oceny projektów inwestycyjnych zalicza się: stopę zysku, okres zwrotu, zaktualizowaną wartość kapitałową netto oraz wewnętrzną stopę zwrotu.

Dzięki rachunkowi efektywności inwestycji przedsiębiorcy mogą uchronić się przed nietrafioną decyzją, która może doprowadzić do upadku firmy z powodu niedoinwestowania lub przeinwestowania. Bez przeprowadzenia dobrego rachunku efektywności inwestycji nie ma dobrych wyborów.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.