Menedżer czy lider?

rawpixel.com/bigstockphoto.com

Odpowiednia kadra zarządzająca stanowi mocne fundamenty każdego zespołu. Jeśli pracownicy każdego dnia otrzymuje właściwą dawkę motywacji, ich wydajność pnie się ku górze. Skutkiem tego są efekty i zyski całej firmy.

Jednak uzyskanie zawodowego entuzjazmu nie jest wcale takie proste, jak się wydaje. Potrzeba tutaj odpowiedniej osoby, która będzie pobudzać resztę do optymalnego działania we dobrym kierunku, czyli osobę, która zadba o atmosferę i stanowiska pracy. I tu rodzi się pytanie: czy lepszy jest menadżer, czy lider? Odpowiedź na to nie będzie jednoznaczna. Najpierw warto porównać umiejętności i obowiązki obu kierowników.

Najważniejszym zadaniem menadżera jest dokładnie planowanie działania wszystkich komórek firmy. To on odpowiada za ich wynika. Lider natomiast nie planuje, posiada wizję, której zrealizowanie ma przyczynić się do sukcesu całego przedsiębiorstwa. Menadżer nie może ryzykować, jego decyzję muszą być przemyślane i pewne. A wszelkie zagrożenia na bieżąco stara się eliminować. Natomiast lider często podejmuje ryzyko w myśl dewizy „cel uświęca środki.” Menadżer drobnymi działaniami wszystkich członków zespołów realizuje ogólny plan firmy, natomiast lider rozkłada na części pierwsze taki plan, wykonując aktualnie niezbędne zadania.

Zadaniem menadżera jest organizacja pracy całego zespołu oraz motywowanie i kontrolowanie go. Lider ma działać inspirująco i kierować na odpowiednie tory, poszukując nietypowych rozwiązań. W przeciwieństwie do menadżera lider nie podporządkowuje sobie pozostałych członków zespołu. Jego celem jest wydobywanie z ludzi potencjału zawodowego, a nie realizacja celów firmy według odgórnych struktur. Ludzki umysł jest niejednorodny, dlatego formy pracy i kierownica są tak różne. Na poszczególnych pracowników działają inne bodźce i to ich właściwe używanie zapewnia dobre wyniki całej firmy. A więc niekiedy lepiej narzucić zasady pracy i działać w oparciu o schematy, a czasem efektywniejsze jest swobodne tworzenia koncepcji, bez kontroli i sztywnych reguł.

Zasadnicze różnice między tymi zawodami skłaniają do bardzo dogłębnej analiza potrzeb firmy. Nie bez znaczenia jest branża i poziom rozwoju przedsiębiorstwa, bo inne potrzeby pojawiają się na początku działalności, a zupełnie inne tworzą się latami. Dlatego oba stanowiska są niezwykle cenne – menadżer, gdy wymagana jest chłodna ocena sytuacji, a lider, gdy konieczne jest wzmocnienie wewnętrznych relacji i nieszablonowe działania. W związku z tym nie może istnieć jeden rodzaj zarządzania teamem. Jedynie elastyczność w tej kwestii daje szanse powodzenia i odniesienia sukcesu, bo w różnych raz potrzebna jest innowacja, a czasem po prostu jasne procedury.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.