Co drożeje w Polsce?

Rosnące ceny to efekt nie tylko wzrostu inflacji, ale także zmiany nawyków konsumenckich. W efekcie wzrosły ceny usług, rozrywki oraz eksploatacji domu. Więcej zapłacić należy także za jedzenie.

Rośnie inflacja konsumencka

Ceny usług finansowych i bankowych należą do rosnących najszybciej. To rezultat utrzymywania stóp procentowych na niskim poziomie, co przekłada się na niskie koszty kredytów. Banki podwyższają ceny innych produktów finansowych, aby zrekompensować zmniejszone wpływy z pożyczek. Efekt — ceny wzrosły o prawie połowę w stosunku do roku ubiegłego, co stanowi najszybszy wzrost na tle innych krajów Unii Europejskiej.

Zauważalnie wzrosły również ceny żywności. Wpływ na to miało wprowadzenie nowych podatków, np. opłaty cukrowej, a także podwyższenie stawek VAT – to wpłynęło między innymi na ceny owoców morza.

Wzrosły również ceny usług stomatologów oraz fryzjerów.

Pandemia zmieniła nawyki konsumenckie

Czas pandemii i związanych z nią obostrzeń wpłynął na zmianę nawyków konsumentów. Więcej czasu spędzamy w domu i co za tym idzie, więcej wydajemy na rozrywkę możliwą do realizacji w czterech ścianach. W efekcie o kilkanaście procent wzrosły ceny za internet, a także za pakiety telewizyjne i subskrypcje.

W ostatnim roku zwiększyły się także ceny ebooków i usług introligatorskich.

Co ciekawe, czas pandemii zwiększył również zainteresowanie zwierzętami domowym. To przełożyło się na skok cen o 30 procent w porównaniu do roku ubiegłego.

Większa ilość czasu spędzanego w mieszkaniach i domach poskutkowała także zwiększonym zainteresowaniem remontami. W rezultacie więcej należy zapłacić za materiały budowlane, a także usługi malarskie.

Wzrosły koszty eksploatacji nieruchomości

Do wydatków najbardziej obciążających domowe budżety zaliczyć można koszty związane z utrzymywaniem nieruchomości. W znacznym stopniu wzrosły ceny energii. Jest to związane z wprowadzeniem tzw. opłaty mocowej, która ma zasilić budżet przeznaczony na modernizacje elektrowni.

Wzrosła również maksymalna wysokość podatku od nieruchomości. Zgodnie z prawem od 2021 roku opłata może wynosić 0,85 zł za metr kwadratowy. Jej ostateczna wysokość zależy jednak od decyzji gmin.

Dużym echem odbiły się także podwyżki cen za wywóz śmieci. Ceny w tym przypadku są zależne od samorządów. W niektórych miejscach wzrosły jednak nawet o kilkaset procent.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.