Gdzie szukać specjalistów?

Jak szukać wykwalifikowanych pracowników?

fot. bigstockphoto.com

Znalezienie odpowiedniego specjalisty jest nie lada wyzwaniem. Mimo że wydaje się, że na rynku pracy jest wiele osób, które można zatrudnić, to okazuje się, że części z nich brakuje odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia lub innych zasobów. Dodatkowo – jeśli jako pracodawcy zależy nam na osobie o wąskiej specjalizacji, sprawa się dodatkowo komplikuje, bo jeśli jest to tzw. chwytliwa branża może się okazać, że dane osoby znalazły już zatrudnienie lub, w przypadku rzadszych umiejętności, na rynku nie ma obecnie osób, które się tym zajmują.

Jak skutecznie działać, żeby zatrudnić odpowiedniego specjalistę?

Najbardziej popularnym sposobem rekrutacji są ogłoszenia – kiedyś w prasie, obecnie w internecie. Portale internetowe są obecnie najbardziej popularnym źródłem ofert pracy. Dają one możliwość zapoznania się najczęściej z dużą liczbą ofert, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo, że znajdziemy właściwą osobę.

O wiele skuteczniejsze jest jednak skorzystanie z usług odpowiednich firm – wiąże się to co prawda z opłatami, ale dzięki nim możemy uzyskać kontakt ze wstępnie pasującymi na nasze stanowisko kandydatami bez żmudnego przekopywania się przez wiele CV. Jeśli zdecydujemy się na współpracę przy rekrutacji mamy do wyboru parę możliwości – można np. skorzystać z oferty prywatnych agencji zatrudnienia. Można je znaleźć w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Warto sprawdzić, czy posiada ona certyfikat legalności – takich informacji udziela Wojewódzki Urząd Pracy. Alternatywą są również profesjonalnej firmy rekrutujące, zwane też Agencjami Doradztwa Zawodowego. Mogą się one okazać szczególnie przydatne, gdy potrzebujemy specjalisty stosunkowo szybko, ale dodatkowo – dysponujemy odpowiednim funduszem na to.

Jednym z najbardziej popularnych i najskuteczniejszych sposobów rekrutacji pozostaje ciągle polecenie i tzw. poczta pantoflowa. Znajomi, media społecznościowe, byli i obecni współpracownicy są niezastąpionym źródłem wiedzy.

Jeśli już znajdziemy odpowiedniego kandydata, nie warto zwlekać z decyzją o jego zatrudnieniu, bo zawsze jest popyt na utalentowane, doświadczone osoby. Warto więc sprawdzić jego doświadczenie, kompetencje i podpisać z nim umowę. W jaki sposób zachęcić danego specjalistę do przyjęcia naszej oferty, bo nie tylko my możemy wybierać wśród pracowników, ale również i oni wśród pracodawców. Można danej osobie zaproponować atrakcyjną pensję, ale nie zawsze musi to być najważniejszy argument. Czasem o wiele ważniejsze stają się perspektywy rozwoju, samodzielne stanowisko, udział w ciekawym projekcie, potencjalny awans i inne korzyści związane z rozwojem zawodowym. Mocnym atutem może się okazać również to, co pracodawca oferuje dodatkowo tzw. pakiet socjalny, a w tym – opieka zdrowotna, możliwość korzystania z klubów sportowych, kursy językowe czy doszkalające, wyjazdy integracyjne lub wypoczynkowe etc.

Wszystko to składa się w oczach potencjalnego zainteresowanego na atrakcyjne stanowisko pracy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.