Wprowadzenie firmy na Giełdę Papierów Wartościowych wymaga podjęcia szeregu czynności i spełnienia niezbędnych formalności. Przede wszystkim emitentem akcji notowanych na giełdzie może zostać wyłącznie spółka akcyjna (lub komandytowo-akcyjna).Przedsiębiorcy prowadzący firmę w innej formie prawnej muszą więc przed przystąpieniem do całego procesu przekształcić ją właśnie w spółkę akcyjną, bądź takową zawiązać, wnosząc do niej majątek przedsiębiorstwa.
Po spełnieniu tej przesłanki, następnym krokiem jest podjęcie przez Walne Zgromadzenie uchwały o publicznej ofercie akcji, ich dematerializacji, a także ubieganiu się o dopuszczenie akcji do obrotu na rynku regulowanym. W tym celu niezbędne jest sporządzenie prospektu emisyjnego, do czego spółka musi nawiązać współpracę z następującymi podmiotami:
Etapem następnym jest złożenie przed Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) wniosku o zatwierdzenie prospektu emisyjnego. Komisja, po sprawdzeniu poprawności dokumentu, a także po ewentualnych konsultacjach z emitentem podejmuje decyzję o zatwierdzeniu prospektu.
Następnie przeprowadzona zostaje oferta publiczna, która odbywa się w kilku etapach. W jej trakcie, w okresie pomiędzy przydziałem akcji nowej emisji, a ich zarejestrowaniem, możliwy jest giełdowy obrót prawami do akcji nowej emisji. Spółka powinna również złożyć do Krajowego Depozytu (KDPW) odpowiednie dokumenty z załączonym wnioskiem o rejestrację papierów wartościowych, o których dopuszczenie do obrotu giełdowego się ubiega.
Gdy oferta się zakończy, emitent powinien złożyć wniosek w Giełdzie Papierów Wartościowych o dopuszczenie akcji do obrotu giełdowego, powiększony ewentualnie o żądanie dopuszczenia do obrotu praw do akcji nowej emisji. Do wniosku należy załączyć prospekt emisyjny, opatrzony pozytywną opinią KNF. Ostateczna decyzja o dopuszczeniu akcji danej spółki podejmowana jest przez Zarząd Giełdy. Do jego kompetencji należy również określenie systemu notowań, i daty sesji giełdowej, na której nastąpi pierwsze notowanie.
Firma, której akcje notowane są na giełdzie, poza licznymi zaletami takiego wyboru, zyskuje przede wszystkim prestiż, który może przyciągać do niej nowych inwestorów. Sprzedaż akcji i pozyskiwanie z tego tytułu środków finansowych, jest jednocześnie sposobem na wprowadzenie do spółki dodatkowego kapitału, bez konieczności zaciągania długoletnich zobowiązań finansowych. Ponadto dzieje się stosunkowo szybko i łatwo, poprzez emisję kolejnych akcji. Giełdowe notowania pozwalają także poznać firmę większej ilości odbiorców, co jest nieocenione w promocji marki i budowaniu jej wizerunku w opinii publicznej. Dodatkowo pozytywne przejście kontroli dokumentów finansowych przez KNF buduje również wiarygodność firmy w oczach banków, które chętniej udzielają takim firmom kredytów.
Atrakcyjne pakiety akcji, ich zakup w preferencyjnej cenie lub możliwość wzrostu kursu akcji, mogą być również przynętą dla osób zajmujących w firmie wysokie stanowiska, lub dla specjalistów, których w ten sposób spółka może pozyskać, a którzy mogą być zainteresowani motywacyjnym systemem wynagrodzenia. Przy odpowiednim, kreatywnym zarządzaniu zasobami akcji, firma może więc zyskać również wysoko wykwalifikowanych pracowników, co pozytywnie wpłynie na jej rozwój.
Komentarze