Umieszczenie ogłoszenia o naborze pracowników nie gwarantuje wyłonienia najodpowiedniejszego kandydata. Najważniejsza jest trafna selekcja, czyli wywiad z potencjalnymi pracownikami, co też może trwać wiele tygodni. Jak powinna przebiegać rekrutacja w firmie, aby była ona najskuteczniejsza?
Większość firm po umieszczeniu ogłoszenia o wakacie w ich przedsiębiorstwie musi zmagać się sporą stertą CV osób ubiegających się o dane stanowisko. Jak mówią badania – niemal 50% przysłanych aplikacji nie spełnia oczekiwań pracodawcy. Istnieje kilka sprawdzonych zasad, którymi powinno kierować się w sprawnej selekcji kandydatów. Oto jak powinna przebiegać prawidłowa rekrutacja w firmie:
1. Określenie profilu pożądanego pracownika
Pierwszym etapem pozyskiwania nowego pracownika jest określenie potrzebnych na danym stanowisku kompetencji i stworzenie ogłoszenia rekrutacyjnego.
2. Selekcja CV
Najczęściej powołana jest do tego osoba z działu zarządzania zasobami ludzkimi bądź zaufany pracownik lub asystent. Selekcja opiera się na poszukiwaniu odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia oraz wybranych umiejętności. O zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną powinien decydować prezes lub dyrektor.
3. Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowę kwalifikacyjną powinien przeprowadzać pracownik z działu personalnego lub potencjalny bezpośredni przełożony (dyrektor, menadżer, inżynier). Dobrze, gdy ma on ukończony kurs psychologii. Powinien on poszukać w trakcie rozmowy odpowiedzi na trzy ważne pytania: czy dana osoba będzie nadawała się do pracy w firmie, czy pasuje do zespołu, czy wartości promowane przez firmę są jej bliskie. Ponadto musi ona także wybadać, jakie są cechy charakteru oraz umiejętności potencjalnego nowego pracownika i co nim kieruje, starając się o dane stanowisko.
W dużych i średnich przedsiębiorstwach można także zlecić przeprowadzenie rozmowy firmie zewnętrznej, agencji rekrutacyjnej, które mogą wyręczyć przyszłego pracodawcę w pozyskaniu pracownika niższego szczebla lub na pierwszym etapie rekrutacji.
Jednym z najważniejszych pytań do potencjalnego pracownika jest to dotyczące oczekiwań finansowych. Warto, by osoba odpowiedzialna za rekrutację przygotowała sobie kilka pytań dotyczących specyfiki pracy na wybranym stanowisku oraz przeprowadziła test znajomości języka obcego wpisanego przez kandydata do CV. Można również przygotować testy psychologiczne badające konkretne predyspozycje, zastosować tzw. metodę problemową lub sprawdzić kandydata za pomocą krótkich scenek. Dobrze jest też wysłać kandydata na rozmowę z przedstawicielem działu, do którego trwa nabór.
Rozmowę najczęściej przeprowadza się w siedzibie firmy, choć nie jest to wymogiem. Po zakończonej weryfikacji werbalnej należy przygotować raport dotyczący poszczególnych kandydatów, pozostawiając szefowi wybór (ograniczony najczęściej do trzech osób).
4. Zakończenie procesu rekrutacyjnego
Wybór odpowiedniego kandydata na stanowisko, udzielenie informacji zwrotnej odrzuconym kandydatom, złożenie oferty pracy wybranej osobie, negocjacja warunków pracy, przygotowanie i podpisanie umowy.
U nas, jak firma zaczęła się rozrastać, zainwestowaliśmy w program do rekrutacji firmy Sonata HR. Warto było, bo zaoszczędzieliśmy sporo czasu i zamieszania, sądzę nawet, że już nam się zwrócił koszt tego programu. Polecam takie rozwiązanei wszystkim.