Sukces każdej firmy zależny jest od prawidłowego doboru strategii finansowej, czyli źródeł finansowania prowadzonej działalności. Dzięki temu przedsiębiorstwo może dokonywać działań operacyjnych oraz inwestycyjnych, a także zapewnić firmie bezpieczeństwo finansowe – utrzymanie płynności zarówno w krótkim (strategie kapitału obrotowego), jak i długim okresie (strategie inwestowania w aktywa trwałe, strategie kształtowania struktury kapitałowej).
Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru strategii finansowania przedsiębiorstwa są koszty związane z pozyskaniem kapitału finansującego aktywa przedsiębiorstwa oraz takim jego rozdzieleniem w składniki majątku i inne operacje, które przyczynią się do osiągnięcia zakładanego celu przedsiębiorstwa. Często opiera się ona również na analizie bieżącej polityki finansowej firmy, przygotowaniu planu finansowego, który będzie zakładał rozwój firmy i dobór instrumentów finansowych do jego sfinansowania, czynnikach makrootoczenia oraz otoczenia konkurencyjnego, przygotowanie założeń nowej polityki finansowej firmy na podstawie analizy optymalnych źródeł finansowania dla firmy. Zwykle uwzględnia się też pozyskiwanie środków finansowych, które powiększą kapitał własny lub kapitał zewnętrzny (dług) przedsiębiorstw.
Jest to zatem długookresowy program działań uwzględniający aktualną sytuację finansową przedsiębiorstwa, który opiera się na trzech strategiach:
Strategia finansowa określana jest jako zbiór kryteriów, reguł postępowania, które podporządkowuje się realizacji strategicznego celu rozwoju danego przedsiębiorstwa. Strategiami finansowymi firmy kierują zarządzający, którzy podejmują decyzje dotyczące pozyskiwania środków na działalność bieżącą oraz rozwojową, a także określają kierunki, sposoby wykorzystania tych środków.
Do najważniejszych elementów każdej strategii finansowania zaliczamy:
Przy obieraniu strategii finansowej danej firmy zarządzający nią muszą także brać pod uwagę sezonowość, politykę finansową przedsiębiorstwa i jego płynność finansową, stopę zwrotu kapitału, przedział czasowy, relacje między trwałymi a obrotowymi składnikami aktywów, wysokość przychodów ze sprzedaży i ich regularność.
Komentarze