Kontrakt menadżerski jest alternatywną dla umowy o pracę formą zatrudnienia, którą cechuje powierzenie sprawowania zarządu przedsiębiorstwa, aby osiągnąć zysk. Zawierany jest on głównie z członkami kadry kierowniczej i zarządzającej, przede wszystkim w spółkach kapitałowych. Nie gwarantuje on jednak minimalnego wynagrodzenia czy prawa do płatnych urlopów.
Z czym wiąże się kontrakt menadżerski i kiedy opłaca się podpisać go pracodawcy?
Kontrakt menadżerski to umowa cywilnoprawna, opierająca się na tym, że przyjmujący zlecenie, czyli zarządca zobowiązuje się za podane w umowie wynagrodzenie zarządzać przedsiębiorstwem zleceniodawcy, czyli przedsiębiorcy w jego imieniu i na jego rzecz. Stanowi on umowę mieszaną, która zawiera elementy różnych umów nazwanych, w tym: przedmiot umowy, odpowiedzialność i samodzielność zarządzającego, prawa i obowiązki stron, elementy socjalne, czas trwania umowy, zadania do wykonania oraz kryteria oceny efektywności ich realizacji, klauzule poufności, wynagrodzenie i dodatki motywacyjne, tzw. złoty parasol, czyli odprawę.
Zalety kontraktu menadżerskiego:
Wady tej formy zatrudnienia:
Kontrakt menadżerski, zwany też umową o zarządzanie, kusi pracodawcę nielimitowanym czasem pracy (brak roszczenia o nadgodziny) i możliwością rozliczania w kosztach wydatków ponoszonych przez menadżera niebędącego członkiem zarządu czy rady nadzorczej. Zawarcie tego kontaktu opłaca się wtedy, gdy dzięki obniżonym kosztom pracy chcemy zaoferować danemu menadżerowi wyższe wynagrodzenie, jesteśmy nastawieni na uzyskanie rezultatu, czyli osiągnięcie zysku i stałe świadczenie określonej pracy, oparte na stosunku zaufania.
Komentarze