Jak mówi ustawa o swobodzie działalności gospodarczej – w danym czasie w wybranej firmie może być przeprowadzana tylko jedna kontrola. Czas trwania kontroli zewnętrznej zależy od wielkości przedsiębiorstwa:
Warto również wiedzieć, że ustawowo ten sam obszar działania przedsiębiorstwa można skontrolować dwukrotnie w jednym roku kalendarzowym.
Firmy w Polsce kontrolowane są przede wszystkim przez organy administracji publicznej:
Zanim dojdzie do kontroli, przedsiębiorca powinien zostać powiadomiony o tym (zwykle listownie) na przynajmniej 7 dni przed jej rozpoczęciem. Musi on bowiem mieć czas do rzetelnego przygotowania się do niej, czyli zebrania i uporządkowania niezbędnych dokumentów. W żadnym wypadku nie powinno dojść do kontroli po upływie 30 dni od daty powiadomienia.
Kontrolę przeprowadza pracownik danego organu kontroli, który jest zobowiązany do okazania legitymacji służbowej i doręczenia uprawniającego go do przeprowadzenia kontroli upoważnienia.
Czynności kontrolne odbywają się w siedzibie firmy bądź w miejscu faktycznego wykonywania działalności.
Najlepiej, aby przedsiębiorca był obecny podczas wszystkich działań inspektora, dzięki temu w przypadku jakichkolwiek wątpliwości wyjaśnienia zostaną natychmiast złożone, a niejasności rozwiane.
Kontroler powinien powiadomić właściciela firmy o terminach przesłuchań świadków oraz biegłych. Sam przedsiębiorca ma również prawo do brania w nich udziału.
Prowadzona kontrola nie może utrudniać pracy w danym zakładzie mimo iż, kontroler ma mieć zapewniony swobodny dostęp do dokumentów oraz pomieszczeń służbowych. Musi o to zadbać sam właściciel firmy.
Kontrola kończy się w dniu doręczenia przedsiębiorcy protokołu kontroli.
W przypadku przedłużających się działań kontrolera bądź jego wychodzenia poza uprawnienia przedsiębiorca może złożyć sprzeciw do organu kontroli. Natomiast jeśli po niezgodnych z procedurą czynnościach urzędników pogorszy się kondycja przedsiębiorstwa, to właściciel firmy może starać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa.
Komentarze