Pierwsze tygodnie nowego roku skłaniają zazwyczaj do porównywania analogicznego okresu z roku ubiegłego i czynienia prognoz na najbliższe kilka miesięcy. Jednym z najważniejszych wskaźników rozwoju gospodarki danego kraju jest poziom zatrudnienia. Jak wskazują zeszłoroczne dane, zatrudnienie w Polsce osiągnęło bardzo wysoki poziom – w ostatnim kwartale 2015 roku stopień bezrobocia utrzymywał się poniżej dziesięciu procent. Jak będzie w tym roku? Czy zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw prywatnych będzie równie wysokie?
Biorąc pod uwagę najnowsze zmiany w zakresie wysokości minimalnego wynagrodzenia, wynoszącego w tym roku 1850,00 złotych brutto, realne wydawać by się mogło zahamowanie trendu tworzenia nowych miejsc pracy. Wzrost kosztów zatrudnienia o ponad sto złotych w skali miesiąca w przypadku umowy o pracę na tak zwaną minimalną krajową (wzrost wynagrodzenia automatycznie przyczynia się do wzrostu składek na ubezpieczenie społeczne, pokrywanych w określonej części również przez pracodawcę), może stanowić znaczne obciążenie dla – zwłaszcza najmniejszych – rodzimych firm. Jednak, jak wskazują analizy rynku, pomimo niewielkiego spadku dynamiki, w roku 2016 nadal możemy spodziewać się tendencji wzrostowej w omawianym zakresie. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz reprezentowanego przez niego obszaru gospodarki, poziom zatrudnienia wzrośnie jeszcze bardziej lub zostanie utrzymany na obecnym, wysokim poziomie. Przytaczana prognoza, uwzględniająca korektę sezonową (zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym), wynosi plus dziewięć procent.
Optymizm pracodawców, będący odzwierciedleniem dobrej kondycji polskich firm – zwłaszcza mikro-, małych i średnich, wypracowujących około siedemdziesięciu procent PKB, stanowi potwierdzenie stabilnej kondycji polskiej gospodarki. Przywołane zestawienia podkreślają odpowiednio proporcjonalny wzrost zatrudnienia, deklarowany przez średnie i małe firmy – mikroprzedsiębiorstwa, ze względu na niewielki zasięg prowadzonych działalności, zapowiadają podtrzymanie dotychczasowej liczby stanowisk pracy. Wskazywanymi obszarami, w których będą poszukiwani nowi pracownicy są:
Pozytywne nastroje pracodawców, wskazujące stopniowy wzrost wydajności przedsiębiorstw, potwierdzają również deklaracje podwyższenia wynagrodzeń dla już zatrudnionych pracowników. Zgodnie z przytaczanymi przez Narodowy Bank Polski danymi, podniesienie wynagrodzeń zapowiedziało około czterdzieści sześć procent przedsiębiorstw, funkcjonujących głównie w obszarze przemysłu i usług.
Komentarze