Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo

fot. Bernie123/bigstockphoto.com

Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy o pracę zawieraną na czas określony. Może być stosowana tylko w szczególnych okolicznościach, kiedy zachodzi konieczność zastępstwa pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, spowodowanej ciążą, urlopem macierzyńskim, przedłużającą się chorobą lub rehabilitacją, urlopem wychowawczym bądź urlopem bezpłatnym. Pracodawca chcąc zapobiec negatywnym skutkom absencji danego pracownika, może wówczas zatrudnić pracownika zastępczego.

Przed zawarciem umowy o pracę na czas zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, pracodawca może zawrzeć z wybranym zastępującym pracownikiem umowę o pracę na okres próbny, by sprawdzić jego umiejętności oraz predyspozycje na chwilowo wolnym stanowisku.

Umowa na zastępstwo regulowana jest przepisami dotyczącymi umowy na czas określony. Tam też określony jest zakres dopuszczalności jej rozwiązania, a także formy oraz treści samej umowy. Zawiera się ją w formie pisemnej i sporządza w dwóch egzemplarzach: dla pracownika oraz pracodawcy.

Po jej zawarciu zatrudniony na określony czas pracownik zobowiązuje się do świadczenia wyszczególnionej pracy pod kierownictwem pracodawcy, zaś pracodawca zobowiązuje się do wypłaty danemu pracownikowi wynagrodzenia.

Rozwiązanie umowy na zastępstwo uzależnione jest od powrotu do pracy zastępowanego pracownika lub gdy nieobecność osoby zastępowanej stanie się nieusprawiedliwiona. W umowie można również umieścić konkretną datę świadczącą o rozwiązaniu stosunku pracy. Okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze, co też wynika z Kodeksu Pracy.

Umowa na zastępstwo przynosi pracodawcy wiele korzyści:

  • tego rodzaju umowy można zawierać wielokrotnie; nie ma ograniczenia liczbowego w nawiązywaniu kolejnych umów na czas określony i trzecia umowa na zastępstwo podpisana z tym samym pracownikiem nie przekształci się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony (tak jak to obowiązuje w przypadku standardowej umowy na czas określony),
  • wypowiedzenie może nastąpić bez ważnej przyczyny,
  • brak konieczności podawania przyczyny złożenia wypowiedzenia,
  • ułatwia organizację pracy w okresie długotrwałych nieobecności pracowników,
  • krótkie terminy wypowiedzenia umowy (zaledwie 3 dni),
  • wynagrodzenie pracownika nie musi być takie samo jak wynagrodzenie osoby zastępowanej (jest to uzależnione od umiejętności i doświadczenia zastępującego pracownika na danym stanowisku)

Należy pamiętać, że pracownica pracująca na umowę na zastępstwo ma prawo do urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego, lecz tylko do końca trwania umowy o pracę.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.