Rok 2016 ma przynieść kolejne zmiany w zatrudnieniu, również osób młodych do 30 roku życia. Ustawa, którą miesiąc temu podpisał prezydent Andrzej Duda, ma pozwolić na refundację części kosztów zatrudnienia wyżej wymienionych osób. Na pomoc w znalezieniu pierwszej pracy przez młodych Polaków ma trafić aż 3 mld zł. Źródłem finansowania tego rodzaju refundacji ma być Fundusz Pracy. Na jakich dokładnie zasadach ma się to odbywać, przedstawiamy w artykule.
Już we wrześniu tego roku sejm uchwalił nowelizację prawa, której podstawą ma być refundacja za zatrudnienie młodych osób (do 30 roku życia) od 1 stycznia 2016 r. W wyniku podpisanej przez prezydenta ustawy aż 100 tys. młodych, nieposiadających pracy Polaków ma uzyskać zatrudnienie. Koszty refundacji ma finansować Fundusz Pracy.
W ustawie ustalono limit kosztów refundacji (maksymalnie 3 mld zł) oraz określono wzory podziału środków pieniężnych pomiędzy poszczególnymi województwami, a także zasady przekazywania i rozliczania pieniędzy.
Według uchwalonych i podpisanych ręką prezydenta zmian każdy pracodawca, który zatrudni młodego człowieka przynajmniej na rok, będzie otrzymywał comiesięczny zwrot kosztów w wysokości najniższego wynagrodzenia. Przez następne 12 miesięcy będzie miał on obowiązek nadal utrzymywać stosunek pracy z takim pracownikiem, ale płacić mu już ze swoich środków. Dodatkowym odciążeniem dla pracodawcy będzie dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego, a także pieniędzy na podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych w trakcie tych dwóch lat.
O tego rodzaju wparcie finansowe dla firm będzie można się starać już od 1 stycznia 2016 r.
Z refundacji na zatrudnienie młodych nie będą mogły skorzystać te firmy, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zwolniły swoich pracowników. Będzie miało to za zadanie zabezpieczyć przed zwalnianiem dotychczas zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie pracowników oraz zastępowaniem ich bezrobotnymi osobami do 30. roku życia, którzy są objęci refundacją wynagrodzeń z Funduszu Pracy, a także składek na ubezpieczenia społeczne.
Wyżej wymieniona nowelizacja to szansa dla osób przed trzydziestką, którzy dopiero startują na rynku zatrudnienia. Dla każdego pracodawcy bowiem kluczowe w przyjmowaniu nowych ludzi jest doświadczenie zawodowe oraz staż pracy.
Szacuje się, że z tego wsparcia skorzysta 20% uprawnionych osób do 30. roku życia, spośród których w zdecydowanej większości pracodawcy przedłużą umowy o pracę, aby nie być zobowiązanym do zwrócenia uzyskanego wsparcia wraz z ustawowo naliczonymi odsetkami.
Komentarze