Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Coraz więcej osób decyduje się na otworzenie własnej dziapodatki dla firmłalności gospodarczej. Ryzyko niepowodzenia nie jest duże, a jako właściciel firmy, zasady i sposób pracy można dostosować do własnych potrzeb. Pełna niezależność i możliwość zarobienia dużo większych pieniędzy charakteryzuje właśnie tę formę pracy zarobkowej. Zanim jednak przedsiębiorstwo zacznie prosperować i przynosić dochody, konieczne jest wybranie jednego z czterech rodzajów opodatkowania.

1. SKALA PODATKOWA

Pierwszym z nich jest skala podatkowa. Korzystać z niej mogą wszyscy podatnicy jako tzw. opodatkowanie podstawowe oraz domyślne. W tym wypadku podatek płaci się od wielkości dochodu. Do 85 tys. zł podstawa podatkowa wynosi 18 proc Wyższych dochód oznacza już 32 proc.podstawy. Co miesiąc należy składać deklarację podatkowąPIT-5.Natomiast zeznanie roczne zamieszczane jest na druku PIT-36.

2. PODATEK LINIOWY

Druga form a opodatkowania to podatek liniowy. Korzystając z niego traci się możliwość odliczeń i ulg, m.in. za internet lub 1% podatku. Poza tym nie można rozliczać się z współmałżonkiem. Bez względu na wielkość osiągniętego dochodu, stawka podatkowa zawsze wynosi 19proc. Co miesiąc należy składać deklarację podatkową PIT-5L.Natomiast księgowość można prowadzić przy pomocy księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

3. RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Podatek płacić można również na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego.Dostępny dla przedsiębiorców z dochodem przekraczającym 250 000euro, ale nie w każdej działalności gospodarczej. Podatek płacony jest w kilku stawkach, w zależności od uzyskanego przychodu – 3;5,5; 8,5; 17; 20 proc. Miesięczne rozliczenie przedstawiane jest na deklaracji PIT-28.

4. KARTA PODATKOWA

Część podatników może skorzystać też z formy, jaką jest karta podatkowa. Rozliczania z Urzędem Skarbowym odbywa się co miesiąc. Nie ma konieczność prowadzenia ksiąg i składania zeznań podatkowych. Karta podatkowa uniemożliwia korzystanie z ulg i odliczeń oraz rozliczanie się wspólnie z małżonkiem.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.