Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy i plany nowego kodeksu pracy

gwolters/bigstockphoto.com

gwolters/bigstockphoto.com

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy stanowi zespół niezależnych ekspertów. Powstała na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 2002 r. Swoją działalność rozpoczęła jednak dopiero 2 miesiące później.

Kadencja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy początkowo trwała cztery lata, dziś 18 miesięcy. W jej skład wchodzi obecnie 14 osób – przedstawicieli nauki i praktyki indywidualnego oraz zbiorowego prawa pracy. Aktualnym Przewodniczącym Komisji jest podsekretarz stanu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Marcin Zieleniecki. Każdy z członków Komisji Kodyfikacyjnej został wskazywany przez organizacje związków zawodowych bądź organizacje pracodawców oraz ministra właściwego do spraw pracy.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy do września tego roku będzie pracować w dwóch zespołach: skupiającym się na sprawach opracowania projektu ustawy – Kodeks Pracy i zajmującym się sprawą opracowania projektu ustawy – Kodeks zbiorowy prawa pracy.

Plany opracowania nowego Kodeksu Pracy oraz Kodeksu zbiorowego prawa pracy związane są ze zmieniającą się sytuacją na rynku pracy. Stare reguły z kodeksu ustanowionego w 1974 roku  nie pasują do obecnych czasów. Co prawda wprowadzono już cząstkową rekodyfikację w postaci ustalenia minimalnej stawki godzinowej, uprawnień pracowniczych związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich, zasad podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych, równego traktowania w zatrudnieniu i likwidacji syndromu pierwszej dniówki, lecz czas już na większe zmiany.

W 2006 roku przygotowano dwa projekty ustaw, które dotyczyły kodeksu pracy – indywidualnych oraz zbiorowych stosunków pracy. Obecna Komisja wykorzysta te projekty, które przez ostatnie 10 lat nie weszły w życie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.