Polski system podatkowy coraz bardziej stabilny

Raport Paying Taxes 2015

Ranking „Paying Taxes. The global picture” to raport przygotowywany co roku przez firmę doradczą PwC oraz Bank Światowy, który określa kraje o najmniej skomplikowanym systemie podatkowym. Nazywany jest również rankingiem przyjazności systemu podatkowego. Raport ten promuje te państwa, które wprowadzają rozliczenia elektroniczne. Jak plasuje się w nim Polska?

Każdy polski przedsiębiorca już niejednokrotnie przekonał się o tym, jak skomplikowany system podatkowy posiada nasz kraj. Od wielu już lat eksperci finansowi wskazywali na to, że w Polsce brakuje zaufania między administracją skarbową a podatnikami, co też przekładało się na liczbę godzin potrzebnych do wypełnienia zobowiązań podatkowych. Jeszcze kilka lat temu nasz kraj bardzo źle wypadał w kwestiach e-administracji oraz e-podatków. Jak dziś wypada Polska w „Ranking Paying Taxes 2015”?

Według niego polski system podatkowy jest stabilniejszy, po tym jak w Rzeczpospolitej wprowadzono m.in. rozliczenia elektroniczne. Wynika z niego, że zajmujemy 87. miejsce w skali skomplikowania systemu podatkowego. Polska zanotowała też lekki wzrost efektywnej stopy podatkowej, spowodowany wzrostami w podatkach oraz opłatach lokalnych. W porównaniu do zeszłorocznej 113 pozycji, polski system podatkowy ma się ku lepszemu. Na tle Europy Środkowo-Wschodniej mamy niższą od średniej efektywną stopę podatkową, lecz dłużej zajmuje nam płacenie podatków. Ponadto na polską firmę też przypada więcej płatności, ponieważ średnia dla regionu wynosi 12,3.

„Paying Taxes 2015” wskazuje na to, iż przeciętny polski przedsiębiorca dokonuje dziś 18 rocznych płatności podatkowych, poświęcając na te czynności 286 godzin rocznie. W tym roku całkowita stopa podatkowa dla naszego kraju wynosi 38,7%. Tegoroczne wyniki podają, że polski system podatkowy osiągnął względną stabilność. Przyczyniły się do tego takie zmiany jak wprowadzenie elektronicznego sposobu składania deklaracji CIT. Kolejnymi kwestiami wymagającymi zmian są m.in.: ujednolicenie wzoru deklaracji podatku od nieruchomości, formularzy podatków i opłat lokalnych, wprowadzenie regulacji dotyczących faktury korygującej w przypadku podatków dochodowych oraz praktyki stosowania przepisów o zatorach płatniczych. Nie zmieniły się również podstawowe wskaźniki badane w raporcie, czyli ilość czasu poświęconego na rozliczenia podatkowe i liczba dokonywanych płatności.

Tegoroczna 87. pozycja w raporcie jest lepszym wynikiem niż poprzedni, co jednak nie zwalnia Polski od konieczności dalszych prac nad rozwiązaniami usprawniającymi system prawny oraz idącą za nim praktyką działania. Dzięki kolejnym ważnym decyzjom oraz usuwaniu kolejnych barier administracyjnych polski system podatkowy będzie jeszcze bardziej przyjazny dla przedsiębiorców i to miejmy nadzieję już w przyszłym roku. Przyniesie to Polsce nie tylko awans w wyżej wymienionym rankingu, ale także stymulację przedsiębiorczości w naszym kraju.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.