Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych

Goodluz/bigstockphoto.com

Goodluz/bigstockphoto.com

Osoby niepełnosprawne są objęte szczególną ochroną w pracy, co wynika z przepisów kodeksu pracy oraz ustaw szczególnych. Przysługujące im prawa obejmują przede wszystkim ograniczenie czasu pracy i zapewnienie im odpowiednich warunków. Zakres tych praw zależy od stopnia niepełnosprawności, który może być lekki, umiarkowany bądź znaczny.

Osoba niepełnosprawna nie może pracować więcej niż 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Dotyczy to osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. Ci, wobec których orzeczono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, mogą pracować maksymalnie 35 godzin w tygodniu czyli 7 godzin dziennie. Dodatkowo pracownik taki nie może wykonywać pracy w godzinach nocnych i godzinach nadliczbowych, chyba że jego praca polega na pilnowaniu lub w sytuacji, gdy na jego wniosek lekarz przeprowadzający badania pracowników lub sprawujący nad tą osobą opiekę wyrazi zgodę na taki tryb pracy. Pracownikom takim przysługuje dodatkowo 15 minutowa przerwa, którą mogą przeznaczyć na wypoczynek lub gimnastykę.

Ponadto, po przepracowaniu jednego roku po dniu orzeczenia wobec pracownika umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności zyskuje on prawo do 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego. Warunkiem przysługiwania tego uprawnienia jest niekorzystanie z prawa do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni.

Osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają również prawo do zwolnienia z pracy przy zachowaniu wynagrodzenia, jeśli jest to konieczne w celu wykonania specjalistycznych badań, zabiegów o charakterze leczniczym lub rehabilitacyjnym, gdy wykonanie ich poza godzinami pracy nie jest możliwe. Osoby takie mają również prawo do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym w zakresie 21 dni roboczych w ciągu jednego roku.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.