Najlepszy moment na własny biznes

Najlepszy czas na biznes

fot. Gustavo Frazao/bigstockphoto.com

Rozpoczęcie prowadzenia działalności jest pewnym procesem, który poprzedzają nieraz wielomiesięczne przygotowania. Jest to poważny krok w życiu zawodowym, w związku z tym odpowiednie przygotowanie się do niego pochłania sporo czasu.

Z tego powodu, targani wątpliwościami przyszli przedsiębiorcy nieraz dodatkowo przekładają ten moment, nie mogąc się zdecydować czy to już jest odpowiedni czas na otworzenie własnego biznesu? Nie ma złotego środka, który podpowie, kiedy należy rozpocząć działalność, by osiągnąć sukces, istnieją jednak wskazówki, które prawdopodobieństwo takiego obrotu spraw znacznie zwiększają.

Przede wszystkim przed podjęciem takiej decyzji należy dokładnie przeanalizować rynek oraz panujące trendy. Jeśli wejdziemy na niego w odpowiednim momencie z produktem czy usługą, który dopiero zdobywa popularność, czy na który moda się rozpoczyna, szanse sukcesu są spore. Jednak jeśli chcemy otworzyć budkę z kebabem, których czasy świetności minęły wraz z nadejściem ekologicznych burgerów, to lepiej od razu szukać sobie nowej pracy.

Ponadto pod uwagę należy wziąć również swoje doświadczenie. Jeśli czujemy, że jest ono na tyle duże, że potrafimy podejmować w zakresie wykonywanej pracy samodzielne decyzje, za które nie boimy się ponieść odpowiedzialności, to może czas zacząć myśleć o własnym biznesie. Jeśli jednak nadal szukamy pomocy czy doradztwa u bardziej doświadczonych kolegów, z decyzją taką należy się jeszcze wstrzymać. O ile bowiem we wspomnianej już branży gastronomicznej przedwczesnym rozpoczęciem działalności możemy zrobić krzywdę jedynie sami sobie, to już w przypadku innych profesji, np. prawników, doradców finansowych, a nawet fryzjerów, konsekwencje braku doświadczenia i umiejętności odczują również inni.

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozpoczęciu działalności są różnego rodzaju warunki gospodarcze i rynkowe. I tak dla przykładu spadek bezrobocia oznacza więcej osób chcących wydawać pieniądze, czyli potencjalnych klientów, od stanu waluty zależą ceny produktów sprowadzanych z zagranicy, od polityki kredytowej możliwość uzyskania pomocy na otwarcie biznesu lub jej brak.

Pod uwagę należy wziąć także miejsce, w jakim działalność chcemy rozpocząć. Jeśli jest to miejscowość turystyczna, to idealnym momentem będzie rozpoczęcie sezonu. Poza największym ruchem mamy szansę na pozyskanie przyszłych klientów. Jeśli jest to miasto rozwijające się, również warto wziąć taką lokalizację pod uwagę. Gdy przyjeżdża do niego wielu studentów, i to oni są głównymi odbiorcami naszych usług, to nie ma lepszego terminu niż połowa września.

Jednoznaczna odpowiedź nie jest więc możliwa, bowiem na otwarcie i powodzenie własnego biznesu wpływ ma mnóstwo czynników występujących jednocześnie. Należy jednak myśleć perspektywicznie i postarać się przewidzieć jak największą ich ilość, a tym samym zminimalizować ryzyko niepowodzenia.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.