Polski Ład – jakie zmiany?

Polski Ład, czyli sztandarowy plan PiS na odbudowę gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa, miał być korzystny albo neutralny m.in. pod względem podatkowym dla 18 mln Polaków. Niestety w rzeczywistości okazało się, że duża grupa podatników ucierpiałaby wskutek wprowadzonych rozwiązań. Z tego powodu rząd z premierem Mateuszem Morawiecki na czele zdecydował się na wdrożenie innych rozwiązań m.in. obniżkę PIT, czy likwidację wcześniej wprowadzonej ulgi dla klasy średniej. Zapowiadane zmiany mają wejść w życie w 2023 roku, ale będą obowiązywały z datą wsteczną tj. od 1 lipca 2022 roku.

Zmniejszenie stawki PIT przy równoczesnej likwidacji ulgi dla klasy średniej

Jedną z głównych reform, jakie ogłosił premier, jest obniżka stawki podatku PIT z dotychczasowych 17 proc. do 12 proc. Na nowym rozwiązaniu skorzystają te osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, a ich roczny dochód nie przekracza pierwszego progu podatkowego, czyli 120 tys. zł. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów tacy podatnicy mogą liczyć, że ich roczny podatek będzie obniżony o niemal 30 proc. Drugim wdrożonym rozwiązaniem jest likwidacja ulgi dla klasy średniej, która dotąd wzbudzała największe kontrowersje. Napięcie powodowała możliwość łatwego przekroczenia progu podatkowego, za który przysługiwała ulga, a wówczas podatnik byłby zobowiązany do jej pełnego zwrotu. Trzeba jednak podkreślić, że jeżeli ulga dla klasy średniej okazałaby się dla kogoś korzystniejsza, to taka osoba ma opcję z niej skorzystać. W takim przypadku system podatkowy na etapie składania deklaracji podatkowych za 2022 rok wychwyci korzystniejsze rozwiązanie i o nim poinformuje. Co ważne, wykorzystanie takiego wariantu jest możliwe jednorazowo.

Warto przypomnieć, że pierwotne ustalenia zawarte w Polskim Ładzie odnośnie do kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł, a także zwiększenie limitu pierwszego progu podatkowego do 120 tys. zł nie uległy modyfikacjom i nadal obowiązują.

Zmiany w składce zdrowotnej

Zaproponowane zmiany dotkną także kwestii składki zdrowotnej. Zgodnie z najnowszymi informacjami ww. składka ma zostać wyłączona z podstawy opodatkowania w przypadku rozliczających się poprzez podatek liniowy, kartę podatkową czy ryczałt. Dzięki tej decyzji składka zdrowotna będzie mogła zostać ujęta w kosztach prowadzenia działalności, ale trzeba pamiętać o progach związanych z odliczeniem. W przypadku liniowców to 8,7 tys. zł składek odliczanych od dochodu, podatników na karcie to 19 proc. zapłaconych składek, zaś ryczałtowców to 50 proc. zapłaconych składek.

Zmiany w rozliczeniach samotnych rodziców

Polski Ład w pierwotnej wersji proponował ulgę dla samotnie wychowującego rodzica na poziomie stałej kwoty 1500 zł. Jednak decyzja uległa zmianie i Rząd wrócił do znanego wcześniej pomysłu, czyli rozliczenia podatku rodzica wspólnie z dzieckiem. Oznacza to możliwość skorzystania dwa razy z kwoty wolnej od podatku tj. 30 tys. zł w rozliczeniu za siebie i dziecko.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.