Japończycy mawiają: „W sprawach pieniędzy, wszyscy ludzie są sobie obcy”. Ciężko nie zgodzić się z tym twierdzeniem i trzeba przyznać, że w biznesie jest ono nad wyraz prawdziwe. Każde przedsiębiorstwo jest tworem stworzonym w celu zarabiania pieniędzy. Nie dziwi więc fakt, że nawet współpracujące ze sobą firmy, wielokrotnie zmuszone są do walki. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zapobiegać konfliktom zanim jeszcze zdążą się one rozwinąć. Z tego też względu sztuka negocjacji jest tak chętnie wykorzystywana w stosunkach biznesowych.
Pomimo że najlepszym wyjściem dla wielu przedsiębiorstw jest zazwyczaj współpraca, często dochodzi między nimi nie tylko do drobnych nieporozumień ale też do poważniejszych konfliktów. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest niewątpliwie przeprowadzenie negocjacji.
Negocjacje to zazwyczaj rozmowy, których celem jest rozwiązanie problemu, skutecznego i zadowalającego obydwie strony. Najlepszym dla stron rozwiązaniem jest uzyskanie consensusu – wspólnego, korzystnego dla obu stron rozwiązania spornej sytuacji.
W biznesie, najczęstszymi przedmiotami podlegającymi negocjacjom są umowy kupna-sprzedaży towarów, polityka przedsiębiorstwa, świadczenie usług względem partnerów biznesowych a także wielokrotnie zdarza się, że negocjowane są sprawy wewnątrz jednego przedsiębiorstwa. Mogą to być sprawy związków zawodowych, postulaty pracowników, sprawy bieżące.
Aby skutecznie przeprowadzić negocjacje niezbędny jest odpowiednio zbudowany zespół ludzi. Oczywiście w wybranych sprawach można zrezygnować z całego zespołu i powierzać przeprowadzenie negocjacji jednemu wyznaczonemu negocjatorowi, jednak niekiedy z uwagi na złożoność sprawy, jego wiedza o poszczególnych aspektach może okazać się niewystarczająca. Każdy z członków zespołu negocjacyjnego powinien mieć ściśle określoną rolę. Do skutecznego kierowania niezbędny jest lider grupy. Oprócz niego ważną funkcję pełni też protokolant, spisujący protokół negocjacji. Niezbędne może okazać się również wsparcie specjalistów z określonych, związanych z problematyką negocjacji, dziedzin wiedzy. Oprócz tego istotne może okazać się też wsparcie prawników lub biegłych.
Pomyślne zakończeni negocjacji wymaga ścisłego trzymania się zasad ich prowadzenia:
Sam przebieg negocjacji nie jest skomplikowaną czynnością i jest w głównej mierze rzeczą umowną. Ważniejszy, niż z góry narzucona forma, jest taki przebieg negocjacji, w którym obie strony traktują siebie z szacunkiem oraz starają się wykazać wyrozumiałością. Niemniej jednak warto zaznajomić się z ogólnymi zasadami. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to przedstawienie omawianego problemu oraz przedstawienie stron i ich poszczególnych członków. Następnie należy przedłożyć postulaty wyjściowe i miarę toczenia się dyskusji przedstawiać nowe bądź z nich rezygnować. Należy też pamiętać, że korzystnie jest odpowiadać ofertą na ofertę drugiej strony. Warto też uważać, aby nie przerywać wypowiedzi innych osób, a także aby nie odbiegać od tematu negocjacji.
Stosowanie się do powyższych zasad z pewnością uczynni negocjacje bardziej przystępnymi oraz zwiększy Twoje szanse na osiągnięcie consensusu, a przedsiębiorstwu niewątpliwie przyniesie zysk. Nie tylko w formie majątkowej, ale również w formie dobrej opinii.
Komentarze