Rządowe „Wsparcie w starcie” przedsiębiorców

Program Wsparcie w starcie

fot. Melpomene/bigstockphoto.com

Sektor MMŚP (mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw) odpowiada za wypracowanie około 75 procent polskiego produktu krajowego brutto (PKB). Oznacza to, że w głównej mierze na rozwój gospodarczy kraju ma wpływ funkcjonowanie niewielkich firm, a nie dużych przedsiębiorstw. Czy w takim razie, osoby prowadzące własny biznes i zatrudniające określoną liczbę pracowników mogą liczyć na konkretne wsparcie ze strony Państwa?

W zależności od etapu prowadzenia działalności, możliwe jest skorzystanie z konkretnych form wsparcia. Począwszy od stawiania pierwszych kroków, jako przedsiębiorca – zakładania firmy, po jej rozwój (rozszerzanie profilu działalności, zatrudnianie kolejnych pracowników, realizacja nowych inwestycji itd.), dostępne są różne rządowe programy dofinansowania.

Program „Wsparcie w starcie”, pilotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ma na celu wsparcie osób, zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą oraz przedsiębiorców, chcących stworzyć nowe miejsca pracy dla osób bezrobotnych. Pierwsza forma dofinansowania zakłada udzielanie nisko oprocentowanej pożyczki (0,69% w skali roku) na podjęcie działalności przez osoby niezatrudnione i niewykonujące innej pracy zawodowej, a więc studentów ostatniego roku studiów wyższych, absolwentów szkół i uczelni wyższych oraz osoby bezrobotne (zarejestrowane we właściwym urzędzie pracy).

Na jakie dofinansowanie mogą liczyć początkujące firmy?

Kwota udzielonej pożyczki może maksymalnie wynosić 20-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. ok. 75 000 złotych i musi zostać spłacona maksymalnie w ciągu siedmiu lat (84 miesięcy). Drugą formą wsparcia finansowego jest udzielenie pożyczki na utworzenie nowego stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej, w maksymalnej kwocie 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia (ok. 23 000 złotych), przez osoby, które uzyskały uprzednio pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub podmioty już prowadzące działalność gospodarczą, niepubliczne przedszkola i szkoły, a także żłobki i kluby dziecięce.

Rządowy Program Gwarancji de minimis stanowi zgodną z prawem unijnym publiczną formę wspierania rozwoju mikro- małych i średnich przedsiębiorstw, w postaci zabezpieczenia spłaty przyznanego przedsiębiorcy kredytu obrotowego lub inwestycyjnego – jeśli kredytobiorca nie będzie w stanie go spłacić, spłaty dokona instytucja udzielająca gwarancji*. Łączna wartość pomocy udzielona jednemu podmiotowi gospodarczemu, w okresie 3 lat podatkowych, może wynieść maksymalnie równowartość** 200 000 euro lub 100 000 euro w przypadku podmiotów sektora transportu drogowego towarów, przy czym jednostkowa kwota gwarantowana nie może przekroczyć 60% kwoty udzielonego kredytu. Gwarancja de minimis zwiększa dostępność kredytu dla przedsiębiorców z krótką historią kredytową lub przedsiębiorców nieposiadających wystarczającego zabezpieczenia kredytu, obniża koszty zabezpieczenia kredytu oraz całkowite koszty kredytu, a także umożliwia elastyczność w zakresie dysponowania majątkiem przez podmiot gospodarczy.

Przedsiębiorstwa planujące inwestycje w sektorze badawczo-rozwojowym oraz w sektorze nowoczesnych usług, a także w tak zwanych sektorach priorytetowych, tj. motoryzacyjnym, elektronicznym, lotniczym, biotechnologii, rolno-spożywczym, mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki, z tytułu kosztów kwalifikowalnych tworzenia nowych miejsc pracy lub kosztów kwalifikowalnych nowych inwestycji. Wysokość udzielonego wparcia uzależniona jest od charakteru inwestycji oraz wielkości planowanych kosztów.

__________________________
*Dalsze rozliczenia (zwrot kwoty gwarantowanej wraz z odsetkami) odbywać się będą między przedsiębiorcą a gwarantem.
**Kurs walu ogłaszany przez NBP na dzień udzielenia pomocy.

One Response to “Rządowe „Wsparcie w starcie” przedsiębiorców”

  1. Noi pisze:

    Witam
    Mój mąż ma taki kredyt rządowy, jednak jego firma na kłopoty jeszcze nie zalega ze spłatą, ale pewnie niedługo będzie, nie ma zleceń i będzie musiał zamknąć działalność. Jak to jest z tym niespłacaniem kredytu? Bank mówił, że w razie upadłości 60% takiego kredytu spłaca Unia. Proszę o poradę, jak to działa i czy to nie ściema?

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.